Prostata – funkce, zvětšená prostata příznaky a léčba

Co je prostata? Je to část mužské pohlavní soustavy, žláza velikosti kaštanu, nacházející se pod močovým měchýřem. Prochází jí močová trubice a zároveň v ní ústí chámovody a vývody semenných váčků.

Primární funkcí prostaty je tvorba tekutiny pro ejakulát ( spermie v kombinaci tekutinou, která se tvoří právě v semenných váčků). Ejakulát se v ní směšuje s bílkovinou PSA prostatický specifický antigen) a dochází k jeho zkapalnění. Před ejakulací dochází k vytlačení ejakulátu z prostaty do močové trubice.

Onemocnění prostaty

Nezanedbávejte své zdraví a pravidelně absolvujte prohlídku u urologa.

Nezanedbávejte své zdraví a pravidelně absolvujte prohlídku u urologa.

Známe hned několik onemocnění. Nejčastěji jde o záněty a o rakovinu – tedy nádorové onemocnění (zhoubné a nezhoubné). Léčbu musí vždy provádět zkušený urolog, který nejlépe rozhodne, zda je třeba nasadit tabletky, operovat, nebo postačí pouze změnit životní návyky. Abyste předešli zbytečným komplikacím, doporučujeme Vám navštěvovat urologa v rámci preventivních prohlídek. U mužů, kteří dosáhli věku 40 let, jsou tyto kontroly jednou za 3 roky zcela bezplatné.

Zvětšená prostata – příznaky a léčba

Velmi častou nepříjemností sužující mužů nad 60 let je zvětšení prostaty (tzv. benigna hyperplazie prostaty). Jelikož se prostata neustále zvětšuje, dochází ke stlačování močové roury, což způsobuje problémy, mezi které patří časté močení, slabý proud moči, pocity nedostatečného vyprázdnění měchýře, neočekávané naléhavé nutkání na močení, nebo několikanásobné probouzení během noci s potřebou navštívení wc.

Zvětšená mužská prostata může dokonce způsobovat pravidelné infekce močového traktu, z nichž se dokáže vyvinout až vážné poškození ledvin. Proto pokud pociťujete jakékoli potíže při močení, vyhledejte čím dříve urologa.

Léčba zvětšené prostaty je doporučena v případě, že Vám symptomy příliš znepříjemňují život, případně pokud velikost prostaty ovlivňuje správné fungování a zdravotní stav močového traktu. Tento problém lze odstranit buď chirurgicky – rychle proti vnitřní části prostaty případně její naříznutím nebo celkovým odstraněním. Jednodušší případy lze řešit léky, uvolňujícími svalovou tkáň prostaty.

Zvětšená prostata a erektilní dysfunkce

Pozitivní zprávou, která jistě potěší nejednoho muže, je fakt, že zvětšení prostaty nemá přímý vliv na sexuální život muže. Ano, její příznaky jsou velmi nepříjemné, nezpůsobuje však problémy dosahovat erekci, předčasnou ejakulaci ani impotenci.

Rizika a vliv na pohlavní život ale může přinášet operace, jejímž výsledkem ( pokud se nepodaří podle plánu ), může být neschopnost zplození potomka přirozeným způsobem, způsobená zpětným chodem semene do močového měchýře. Případně se může vyskytnout i mírné zhoršení zdravotního stavu nebo inkontinence. Jde ale o velmi vzácné případy, takže pokud Vás taková operace čeká, zbytečně se jimi nestresujte.

Prostata – funkce, zvětšená prostata příznaky a léčba
3.57 (71.43%) 7 votes

Zanechte komentář

Buďte první a okomentujte článek

Upozorňovat

wpDiscuz