Vasektomie – antikoncepce pro muže

Vasektomie je odborný název pro sterilizaci muže. Jde o metodu pánské antikoncepce, která je vhodná pro ty, kteří již nechtějí mít více dětí. Jde o jednoduchý přibližně 30 minutový, ale nezvratný zákrok, který se provádí ambulantně a pouze v lokální anestézii.

Princip je jednoduchý – přibližně 5mm řezem v horní polovině šourku dojde k přerušení chámovodů – dojde k přerušení přirozené cesty, kterou se spermie dostávají během sexu z varlat ven. V praxi to tedy znamená, že muž bude mít ejakulát bez přítomnosti spermií. Zákrok může podstoupit každý dospělý muž.

Vasektomie se provádí ambulantně a trvá přibližně 30 minut

Vasektomie se provádí ambulantně a trvá přibližně 30 minut

Sterilizace muže je prováděna urologem, na základě písemné žádosti. Podepsání žádosti předchází rozhovor s lékařem, během něhož se zjišťuje nejen anamnéza pacienta, ale i důvody, které ho vedou k tomuto zákroku. Pacient je následně poučen o průběhu zákroku i o alternativách, které může využít. Kromě žádosti musí pacient podepsat i informovaný souhlas s operací, který tvoří součást dokumentace operace. Samotný zákrok může být proveden až 30 dní po podpisu žádosti, během kterých si pacient může tento nezvratný krok ještě rozmyslet.

Jaké změny přinese vasektomie?

Pro muže se z hlediska kvality sexu provedením tohoto zákroku v podstatě nic nemění. Muž je schopen pohlavně žít tak, jako dosud. Jeho ejakulát bude mít menší objem, jelikož se v něm již nebudou nacházet spermie. Nedochází k hormonálním změnám, tělo nadále produkuje testosteron, nedochází ani ke zmenšení penisu, poruchám erekce či snížení libida. Co se týče omezení – pánové by měli po zákroku počkat na první sex alespoň týden – dva. Většinou se zákrok obejde bez komplikací, občas se však může vyskytnout krevní sraženinka či krvácení. Na tyto vedlejší důsledky zákroku třeba lékaře upozornit na prvním kontrolním spermiogramu.

Kondomy už dávno nejsou jediná antikoncepce pro muže.

Kondomy už dávno nejsou jediná antikoncepce pro muže.

Po úspěšné vasektomii se však doporučuje používat kondom. V semenných cestách se totiž může nacházet ještě nějaké množství spermií a proto by si pánové měli dávat pozor přibližně 10 až 20 pohlavních styků po provedení zákroku. Může totiž dojít k nežádoucímu oplodnění partnerky.

Tato antikoncepce pro muže je mnohem jednodušší než sterilizace ženy. Ve srovnání s ženským pohlavím jde zároveň i o mnohem levnější a zejména zdravější řešení, protože muž nepotřebuje pravidelně užívat žádné léky. Cena vasektomie se pohybuje na úrovni přibližně 8000 Kč. Jde o jednorázovou „investici“, kterou nemusí už nikdy zopakovat. Cena se samozřejmě může u jednotlivých lékařů lišit.

Vasektomie – antikoncepce pro muže
5 (100%) 1 vote

Zanechte komentář

Buďte první a okomentujte článek

Upozorňovat

wpDiscuz